سخن مهم با خانواده های ناشنوایان عزیز

بنام خدا

 

سخن مهم با خانواده های ناشنوایان عزیز :

با استعانت از خداوند متعال پس از سالها، با همت جمعی از کارشناسان در زمینه  مشاوره و روان شناسی ، کامپیوترو اینترنت، گرافیک ،  وصوت  وتصویر و . . . بالاخره موفق شدیم اولین سایت آموزشی ناشنوایان را با اعتبار تخصص جمعی از کارشناسان زبده ، در زمینه آموزش مهارتهای مختلف به ناشنوایان و نیمه شنوایان عزیز با عنوان  مهارتکده ناشنوایان ایران  راه اندازی نمائیم .

این درحالی است که اگر تمام اینترنت کشورمان را جستجو کنید حتی یک وبلاگ که  بتواند پاسخگوی بخش کمی از نیاز های فراوان ناشنوایان عزیز باشد را نمی یابید.و این  مساله سوال بزرگی را در ذهن بوجود می آورد که چرا ؟؟؟

چرا حتی یک سایت وجود ندارد که ناشنوایان بتوانند نیازهای خود را از طریق مراجعه به آن بر آورده سازند؟

چرا درشهرهیچ آموزشگاهی وجود ندارد که مهارتهای مختلفی مثل کا مپیوتر ، نجاری ، خیاطی و ... را به ناشنوایان آموزش دهد؟ وحتی برخی از سازمان های دولتی مجری آموزش نیز از پذیرفتن ناشنوایان خود داری می کنند؟

چرا یک مشاور روانشناس-  خانواده- تحصیلی – مذهبی و... وجود ندارد که ناشنوایان بتوانند به او مراجعه نموده و سوالات خود را از وی بپرسند؟

آیا مشکل در عدم وجود مهندس و استاد کار ومشاور است؟

در پاسخ به سوال اخیر باید بگوئیم خیر! در سطح جامعه و در تمام شهر های کشور عزیزمان صدها و بلکه هزاران مهندس واستاد کار و مشاور و روانشناس وجود دارند . اما مشکل اینجاست که آنها توان انتقال مهارت و دانش  خود را به یک فرد ناشنوا ندارند!

به بیان دیگر آنها نه زبان اشاره را بلد هستند و نه توان برقراری ارتباط با یک فرد ناشنوا را دارند.

از طرف دیگرتعداد زیادی از معلمان دلسوز واشخاص هستند که به خوبی می توانند با افراد ناشنوا ارتباط برقرار کنند اما مشکل آنها این است که خودشان هیچ مهارتی ندارند که بخواهند به ناشنوایان انتقال دهند.

در این میان فقط تعداد بسیار کمی از معلمان و دبیران دانش آموزان ناشنوا وجود دارند که هم در یک یا چند رشته تخصصی مهارت داشته واطلاعات خوبی در زمینه آن مهارت دارند و هم توانایی برقراری ارتباط موثر با یک فرد ناشنوا را دارند.

حال سوال این است که با وجود همین تعداد از اشخاص که هم توانایی برقراری ارتباط  و انتقال مفاهیم به ناشنوایان را دارند و هم دارای مهارت  وتخصص در یک یا چند زمینه دیگر هستند چرا تا بحال هیچکس بخودش اجازه راه اندازی یک سایت کاربردی در زمینه ارائه خدمات آموزشی و ... برای ناشنوایان را نداده است؟

پاسخ به این سوال بیان مطلبی است که می توان گفت یک "درد" بزرگ برای جامعه مظلوم ناشنوایان ماست:

پاسخ منطقی این است که هیچکس حاضر نیست و عملاهم  امکان پذیر نمی باشد که  کسی ،سالها تخصص و تجربه خود را به رایگان عرضه کند . و حتی از جیب هم روی آن بگذارد.

زیرا راه اندازی یک سایت و مهمتر از آن تهیه یک نرم افزار یا فیلم مفید آموزشی مستلزم تخصص ها ی فراوان وپرداخت هزینه های بالایی است که اگر قرار باشد محصولات تولید شده به رایگان در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیردنتیجه ای جز ورشکست شدن برای تولید کننده نخواهد داشت .

شاید بگوئید چرا رایگان؟! تولید کننده می تواند بابت نرم افزار ها  ومحصولات تولیدی خوداز مصرف کنندگانش پول دریافت کند.

پاسخ دادن به این سوال هم خیلی دشوار نیست.زیرا موضوع اصلا ارتباطی با این مساله ندارد.مشکل اصلی مهم مساله قانون کپی رایت است ! که متاسفانه فعلا در کشور ما ا جرا نشده وبه محض تولید یک محصول بسرعت از روی آن کپی برداری می شود و سازنده را از کرده خود پشیمان می سازد. مساله ای که بدون هیچ تعارف انگیزه تیم ما را هم برای تولید محصولات مربوط به ناشنوایان بسیار کم کرده است.وراستش را بخواهید با توجه به شرایط موجود جامعه انگیزه برای انجام چنین کاری بسیار بسیار کم است .

علت دیگر نبود یک سایت معتبر در زمینه ارائه خدمت به  جامعه ناشنوایان این است که این کار یک کار تیمی و گروهی است و به هیچ وجه یک نفر به تنهایی از عهده آن بر نمی آید.حتی یک معلم با تجربه دانش آموزان ناشنوا که خودش صاحب مهارت و تخصص دیگری هم باشد.

و از طرفی هم پیدا کردن و یافتن یک گروه از متخصصین مختلف که به انجام چنین کاری رغبت داشته باشند وبا هم یک گروه منسجم را تشکیل دهند بسیار کم است و این مساله شاید به تنهایی بهترین دلیل باشد برای اینکه هیچکس حتی فکر راه اندازی چنین سایتی را نکند.

.با این وجود تیم حاضر که متشکل ازچند نفر روان شناس ومشاورومتخصص زبان اشاره، مهندسین کامپیوتردرشاخه ها  و گرایش های مختلف ،متخصصینی در حوزه فیلمسازی و عکاسی و گرافیک می باشند بر آن شدیم تا تمام توان خود را بکار بگیریم تا خدمتی تازه را به جامعه ناشنوایان کشورمان ارائه نمائیم .اگر چه هنوزدر آغاز راهیم و قطعا با کاستیها و مشکلات فراوانی روبرو هستیم که باید با سعی و تلاش و همراهی شما این مسیر صعب و دشوار را به یاری خداوندسبحان پشت سر بگذاریم.

 

به هر تقدیر ما که این گروه را گرد هم آورده ایم برای ماندن آمده ایم و مایلیم تمام توان خود را برای خدمت به ناشنوایان بکار بگیریم و این ماندن، بستگی به شما دارد.بعبارت دیگر این شما یعنی خانواده ها ی محترم  ناشنوایان و خود ناشنوایان عزیز هستید که تصمیم خواهید گرفت ما ادامه بدهیم یا متوقف بشویم.

برای اینکه ما ادامه ندهیم واین سایت را تعطیل کنیم کافیست شما بی تفاوت باشید! که امید واریم نباشید .

وظیفه ما راه اندازی این سایت و تهیه مجموعه برنامه ها و نرم افزار ها و فیلمهایی است که در زندگی یک فرد ناشنوا تاثیرات مثبت و ارزشمندی را بجای بگذارد که این کار را هم شروع کرده ایم و تا زمانی که شما بی تفاوت نباشید ادامه خواهیم داد.ما این کاررا پیش از هر چیز یک وظیفه شرعی می دانیم وبا راه اندازی این سایت حجت را بر خود تمام کرده ایم و حالا نوبت شماست!

اما وظیفه شما بعنوان عضو خانواده یک فرد ناشنوا، بعنوان یک پدر بعنوان یک مادر و بعنوان یک برادر یا خواهر یک فرد ناشنوا چیست ؟

و چگونه می توانید به ما در ادامه این مسیرو در جهت کمک رسانی به دلبند ناشنوایتان و همه ناشنوایان کشورمان کمک نمائید؟

پاسخ به این سوال خیلی ساده است . نسبت به این سایت و دست اندر کاران آن بی تفاوت نباشید.و به  پیامهای ما عکس العمل مناسب را نشان بدهید.

ما از شما چند توقع ساده داریم :

  1. سایت ما را به خانواده های اشخاص ناشنوا معرفی کنیدو از آنها بخواهید آنها هم سایت ما را به دیگران معرفی کنند.

 

 

  1. آنها را مجاب کنید که از محصولات ما کپی نگیرند وسی دی ها  و محصولات اورجینال و اصلی را فقط از سایت ما خریداری کنند.

 

  1. در صورت مواجهه با کپی برداری و فروش محصولات سایت ما از طریق سایتهای دیگرآدرس سایت فروشنده را برای ما از طریق پیامک یا پست الکترونیک ارسال نمائید.

 

 

  1. به فرزند ناشنوای خود بیاموزید که کپی گرفتن از سی دی ها  ودی وی دی ها کار خوبی نیست و نه تنها سود نیست بلکه باعث می شود هزاران ناشنوا در آینده نزدیک از صدها محصول آموزشی جدید و کاربردی و ارزشمند برای همیشه محروم شوند.

 

  1. اگرناشنوای دلبند شما مدرسه رو است در جلسات آموزش خانواده مدرسه شرکت کنید وضمن معرفی سایت مهارتکده ناشنوایان ایران از آنها نیز بخواهید که سی دی ها ودی وی دی های مهارتکده را کپی نکنندوفقط محصولات اصلی و اورجینال را از طریق سایت تهیه کنندوچنانچه برایتان مقدور است در این جلسات با اتصال به اینترنت در حضور خانواده های بچه های ناشنوا ، والدین آنها را با قسمتهای مختلف سایت ما آشنا کنید.

 

 

  1. چنانچه به انجمن خانواده ناشنوایان و یا کانون ناشنوایان دسترسی دارید حتما به خودتان زحمت بدهید و در جلسات آنان شرکت کنید و ضمن معرفی سایت موضوع کپی نکردن دی وی دی ها و نرم افزارها و فیلمها را برای آنا ن توضیح دهیدوبه آنها بگوئید که کپی کردن محصولات ما باعث تعطیلی سایت و در نتیجه محرومیت تمام ناشنوایان ایران ازبسیاری ازمطالب مفید ومهارتهای مختلف خواهد شدو چه بسا تا سالیان سال هیچکس دیگر چنین سایتی را راه اندازی نکند.
  2. نکته مهم دیگر اکه باید با شما مطرح کنیم این است که ما برای راه اندازی این سایت و تهیه محصولات خود از هیچ منبع و مرجع دولتی کمک نگرفته ایم و صرفا با هزینه شخصی اقدام به راه اندازی این سایت کرده ایم و با توجه به وسع مالی محدود خود در حال حاضر امکان اینکه محصولات خود را بصورت رایگان در اختیار برخی از خانواده هایی که از نظر ما لی نیز ضعف هستند وفرزند نا شنوا دارند را نداریم . لذا چنانچه شما فرد خیری را سراغ دارید که مایل است هزینه های امورخیر خود را صرف آموزش مهارتها به ناشنوایان کم بضاعت نماید او را ترغیب نمائید تا با تامین هزینه سی دی ها و نرم افزارهای مورد نیاز این گروه آنها را نیز ازخدمات این سایت بهره مند سازد.زیرا همانگونه که گفته شد این امر در حال حاضر برای دست اندرکاران سایت امکان پذیر نمی باشد .
  3. چنانچه هر فرد خیر و یا خود شما در هر زمان ممکن مبالغی را جهت کمک و مساعدت به ناشنوایان کم بضاعت در نظر گرفته اید می توانید ضمن هماهنگی با مسئولین سایت نسبت به تهیه سی دی و نرم افزارهای موجود برای ناشنوایانی که بضاعت مالی لازم را برای تهیه محصولات سایت ندارند اقدام نمائید.اقدام خداپسندانه شما و دیگر خیرین محترم می تواند به دو صورت در ا ختیار ناشنوایان واجد شرایط قرار گیرد : اول دریافت محصولات توسط خود شما و توزیع آن توسط خود شما به ناشنوایان شناسایی شده توسط شما .

ودوم صرفا پرداخت هزینه ها توسط شما و ارسال توسط ما به آدرس ناشنوایان کم بضاعت شناسایی شده در سراسر کشور .

کلام آخر اینکه ماندگاری ما بستگی به همکاری شما دارد.این سایت در آینده نزدیک توانایی آن را دارد تا با همراهی شما در زندگی هزاران هزار ناشنوا در حا ل و آینده اثر گذار باشدو سهم شما در این امر مهم سهم بسیار زیادی است و بی شک در این امر خیر با ما شریک خواهید بود. هر نرم افزار یا سی دی و محصول ما که کپی شود ما یکقدم به عقب رانده خواهیم شدوانگیزه لازم برای کارهای جدید تر را از دست خواهیم داد.

بی تفاوت نباشید تا همراه با هم بخشی از نیازهای ناشنوایان مظلوم کشورمان را مرتفع سازیم. به هر تقدیر فقط یک عامل می تواند ما را از ادامه کار منصرف سازد و آن عدم همکاری شماست ! که در نتیجه آن تمام ناشنوایان کشورمان متضرر خواهند شد.زیرا پس از آن معلوم نیست کی و در چه زمانی گروهی متخصص و همدل پیدا بشوند که دوباره چنین سایتی را راه اندازی نمایند.

Design and Hosting by WHPersia.com